1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Dzisiaj jest Środa, 5 Sierpień 2020

Jaskinie Morawskiego Krasu

Program wycieczki (dla grupy)


Wyjazd z Jeleniej Góry w godzinach porannych (około godz. 05:00). Przejazd na teren Morawskiego Krasu.

Morawski Kras należy do najwspanialszego regionu krasowego w środkowej Europie. Na całym terenie znajduje się więcej niż 1100 jaskiń, z których kilka jest udostępnionych do zwiedzania. Godne uwagi są typowe krasowe kaniony Pustý i Suchý žleb, niknięcie Bíle vody pod powierzchnią a zwłaszcza jaskinia Amatérská, która jednak nie jest dostępna dla zwiedzających. Niepowtarzalne przeżycie przynosi spojrzenie w głębiny przepaści Macocha z Górnego (Horní) lub Dolnego mostku (Dolní můstek). Dominantą środkowej części Morawskiego Krasu jest przepływ Rudické, gdzie pod ziemią znikają wody Jedovnickiego potoku a z powrotem na powierzchnię wypływają dopiero po dwunastokilometrowej wędrówce tajemniczym podziemiem u Byczej skały (Býčí skála) w Josefově.

  • Przepaść Macocha ma głębokość ponad 138 metrów i jest największą przepaścią tego rodzaju w Czechach i środkowej Europie. Górna jej część ma 174 metry długości oraz 76 metrów szerokości. Na skraju przepaści są dwa widokowe mostki.
  • Jaskinie Punkevni - są to najbardziej poszukiwane jaskinie Morawskiego Kra. Swoją popularność zyskały dzięki temu, że umożliwiają odwiedzającym dostanie się na dno przepaści Macocha a zarówno podjęcie romantycznego spływu łódeczkami na podziemnej rzeczce Punkvi.
  • Jaskinia Katerińska – Jest częścią starej wyciekowej jaskini, o czym świadczą rzucające się w oczy ślady po płynącej wodzie i jej czynności erozyjnej. Jaskinia Kateřinská była też bogatym miejscem występowania kości plejstocennych zwierząt, przede wszystkim niedźwiedzi.

Czas wolny. Powrót do Jeleniej Góry w godzinach wieczornych.


Cena jest ustalana indywidualnie i jest uzależniona od ilości osób oraz od terminu wyjazdu