1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Dzisiaj jest Piątek, 19 Kwiecień 2019

Informacje Kulturalne

 

 

 

 

 

 

 

 

Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie się już w tę sobotę (19.05.2018r.)

Przez cały dzień będzie czynna prezentacja dokumentu XVIII-wiecznego J.A. Schaffgotscha; odbędzie się wernisaż wystawy (godzina 16.00 „Zając Imigrant – 50 lat pracy twórczej Ryszarda Zająca: rzeźba-poezja-muzyka” (wystawa potrwa do 30.09.2018 roku); następnie odbędzie się kolejny wernisaż wystawy (godzina 18.00), tym razem będzie to „Edward Dwurnik – rysunek i malarstwo” (w programie spotkanie z artystą; wystawa potrwa do 17.06.2018); wieczorem zostanie zorganizowana wycieczka po okolicy pt. „W poszukiwaniu ptaków nocy” pod kierunkiem Bożeny Gramsz (zaplanowana ok. godziny 20.00, godzina może ulec zmianie).

 

Kilka zdań na temat wystawy Ryszarda Zająca: "Zając Imigrant – 50 lat pracy twórczej Ryszarda Zająca: rzeźba-poezja-muzyka" Będzie to wystawa rzeźb w drewnie i w marmurze z ostatnich 10 lat, które powstały podczas pobytu w Niemczech. W 2007 roku Ryszard Zając opuszcza Polskę i wędruje do Niemiec, przenosząc całą pracownię do Forst. Tam zamieszkuje u muzy Natalie Hein, która staje się jego natchnieniem, modelką oraz żoną. Razem organizują coroczne wystawy w galeriach i kościołach Brandenburgii. W maju Zając Imigrant wystawi się gościnnie w zaprzyjaźnionym Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze-Cieplicach, gdyż to właśnie tam zaczęła się jego droga artystyczna w Szkole Rzemiosł Artystycznych, która została przerwana protestem przeciwko inwazji sowietów na wolną Czechosłowację w 1968 roku. Ryszrad Zając, bądź jak sam o sobie mówi „Zająć Imigrant” jest laureatem wielu nagród, m.in. zdobył złoty medal na ogólnopolskiej wystawie sztuki sakralnej „Ars Pro Fide” we Wrocławiu w 1997 roku, w 1998 roku zdobył nagrodę Ministra Kultury i Sztuki na Międzynarodowej Wystawie Alternatywnych zabawek dla dzieci w Kielcach, był również zwycięzcą konkursu „Jedna Droga – Trzy Nagrody” w Karpaczu w roku 2014. Ponadto był wielokrotnie nagradzany na wystawach międzynarodowych oraz plenerach za granicą – w Niemczech, Holandii, Norwegii, czy Szwecji.

 

Kilka zdań na temat Edwarda Dwurnika: Edward Dwurnik, polski malarz światowej sławy. Urodził się w 1943 roku w Radzyminie. W latach 1963-70 studiował malarstwo, grafikę i rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1965 roku rozpoczął niezależny od toku studiów cykl rysunków i akwarel, a od 1966 obrazów olejnych „Podróże autostopem” – charakterystyczne widoki miast z lotu ptaka, w tym Jelenią Górę, którą będziemy mieli okazję zobaczyć na żywo podczas wystawy.  Od 1970 roku powstaje kilkanaście innych cykli malarskich, między innymi w latach 1972-1978 „Sportowcy” – jedna z najwyżej cenionych obecnie serii malarskich Dwurnika, ukazująca na poły karykaturalne, na poły komiksowo bohaterów zwykłej PRL-owskiej codzienności. Poza malarstwem Dwurnik uprawia grafikę i rysunek, mieszka i pracuje i Warszawie. Jest laureatem licznych nagród, m.in. nagrody krytyki artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida (1981 r.), nagrody Komitetu Kultury Niezależnej "Solidarności" (1983 r.), nagrody Coutts Contemporary Art Foundation (1992 r.). Jego dotychczasowy dorobek obejmuje ponad 3,5 tysiąca obrazów oraz 10 tysięcy rysunków. Podczas wystawy „Edward Dwurnik – rysunek i malarstwo” zwiedzający będą mieli możliwość zobaczyć wiele jego rysunków oraz obrazów, które znane są w Polsce i na całym świecie.

 


 


 

Do Gawiedzi wszelakiej…

Pismem owym powiadomić pragnę iż „Noc otwartych muzeów” jako i wcześniej tak i w tym roku na zamku Chojnik odbywać się będzie. Przez ostatnie lata aura nam nie sprzyjała deszczem nas racząc, jednak w tym roku z usług czarownika skorzystaliśmy, który za opłatą sowitą pogodę dobrą zapewnił.

Kto w dniu 19 maja na zamek dotrze ten nudzić się nie będzie, chociaż ze smutkiem powiadomić muszę, że wszystkie atrakcje w związki małżeńskie już wstąpiły. Na dziedzińcu ognisko płonąć będzie, przy którym to i owo upiec się da, w tym głównie kiełbaski. A kto by ze sobą ich przynieść nie zdołał, bo pies lodówkę nauczył się otwierać, na pewno nabędzie je w Karczmie Zamkowej. Tam również piwo najlepsze dostaniecie. Czas wolny zajmie Wam Gildia Przewodników Sudeckich, która coś czynić na zamku zamierza, chociaż nie wiadomo do końca co.

Najważniejszą rzecz na koniec zachowałem, oto na Chojniku wystąpi zespół Szyszak, o którym wszyscy już słyszeli, bo jego sława na Śląsku sięga dalej niż husyckie rajzy. Muzykanci z Szyszaka koncertować zaczną kiedy zegar 20.30. wybije, (mogą być 3 zdrowaśki opóźnienia, bo na szczyt wgramolić się muszą). Wszystko to do godziny 24.00. trwać będzie, po której to godzinie wrota zamku zamkniemy.

A z okazji korzystając powiadamiam Wszystkich, których to interesuje, że „Turniej Rycerski o Złoty Bełt Zamku Chojnik” od tego roku w ostatnią sobotę czerwca odbywać się będzie, co w tym roku na dzień 30 czerwca przypada. Ot i wszystko, teraz już tylko na Was czekamy.

 

 Kasztelan zamku Chojnik – Jędrek Ciosański


 


  

Poznaj florę i faunę Kotliny Jeleniogórskiej  

 

Zapraszamy do zwiedzania  multimedialnego muzeum pn. Tajemniczy Las w Starym Browarze na terenie folwarku w Bukowcu. Ekspozycja ma charakter edukacyjny, poznawczy, gdzie wykorzystano nowoczesne techniki multimedialne, wizualne i manualne.  Wystawa podzielona jest na 7 stref.  Zwiedzający poprzez zabawę i doświadczenie mogą poznać florę i faunę rejonu Kotliny Jeleniogórskiej. Wirtualnym przewodnikiem po ekspozycji jest myśliwy Hubert.  Zwiedzający mogą podejrzeć m.in. dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku, rozpoznać drzewo po korze czy liściach, obejrzeć przyrodniczy film w leśnym kinie czy naśladować odgłosy zwierząt. Dodatkową atrakcją są bogate zbiory kolekcjonerskie związane z myślistwem. 

  

Wystawa dostępna jest dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00.

 

Więcej szczegółów na stronie www.dolinapalacow.pl

 

Rezerwacje:  

tel. +48 603 619 139 / +48 669 341 911

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  


 

Kalendarz imprez 2018 

 


INFORMATOR O WYDARZENIACH
odbywających się w dniach 11 - 13.05.2018 r.
w Jeleniej Górze oraz regionie 

 

Łomnicki kalendarz imprez 2017 - klik