1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Dzisiaj jest Piątek, 29 Maj 2020

 

Spacery po Cieplicach

 

 

 

 

Spacer 1. Wały przeciwpowodziowe

Wycieczkę rozpoczynamy przy Punkcie IT przy Pl. Piastowskim. Kierujemy się w stronę Parku Zdrojowego i idziemy główną jego aleją. Po prawej stronie mijamy pawilon zdrojowy „Lalka” i „Edward”, po lewej stronie najpierw muszlę koncertową, a później budynek teatru i restaurację zdrojową w Galerii. Dochodzimy do ul. Cervi, przechodzimy na drugą stronę przejściem dla pieszych i idziemy w kierunku Parku Norweskiego po prawej lewej stronie mając ogródki działkowe. Obok ścieżki stoi granitowy głaz z kamienną tabliczką – jest to pomnik upamiętniając spotkanie Wincentego Pola i Kornela Ujejskiego z Janem Ewangelistą Purkyne w lecie 1847 r. Idziemy tą ścieżką cały czas prosto, aż dochodzimy do wałów przeciwpowodziowych – po lewej stronie mamy zaporę na Wrzosówce. Z wałów podziwiać można całą panoramę Karkonoszy.

 

1 – Czoło (1266 m), 2 – Skalny Stół (1281 m), 3 – Czarna Kopa (1407 m), 4 – Śnieżka (1602 m), 5 – Kopa (1357 m), 6 – Smogornia (1490 m), 7 – Tępy Szczyt (1388 m), 8 – Mały Szyszak (1436 m), 9 – Śmielec (1424 m), 10 – Wielki Szyszak (1509 m), 11 – Śnieżne Kotły (1490 m), 12 – Łabski Szczyt ( 1471 m), 13 – Szrenica (1362 m). W nawiasach podano wysokości n.p.m. 


Spacer 2. Stawy Podgórzyńskie

Cieplice – Park Zdrojowy – Park Norweski – wały przeciwpowodziowe – ośrodek wypoczynkowy „Dąbrówka” – aleja dębowo-klonowa – szosa z Podgórzyna do Cieplic – Stawy Podgórzyńskie – Cieplice.

Czas przejścia: 1,5 godziny do smażalni ryb (4 km).

Pieszy powrót do Cieplic: 2 godziny.

Spacer zaczynamy na Placu Piastowskim przy Punkcie IT. Kierujemy się w stronę głównej alei Parku Zdrojowego, przy której

po prawej stronie znajdują się pawilony zdrojowe z 1. poł. XIX w. – „Lalka” i „Edward”. Natomiast po lewej stronie mamy Muszlę koncertową, Teatr Zdrojowy i Galerię, gdzie mieści się kawiarnia zdrojowa. Aleja prowadzi nas do ul. Cervi. Przechodzimy na drugą stronę ulicy i skręcamy w lewo. Droga wiedzie przez mostek nad rzeką Wrzosówką, za którym skręca w prawo. Wchodzimy do drugiego w Cieplicach parku – Norweskiego. Po lewej stronie przy wejściu znajduje się staw. Idąc aleją mijamy oszklony budynek, gdzie mieści się kawiarnia i restauracja, i docieramy do Muzeum Przyrodniczego mieszczącego się w zabytkowym Pawilonie Norweskim. Można tam zobaczyć stałą wystawę ptaków i motyli. Skręcamy w prawo i idziemy alejką wzdłuż rzeki Wrzosówki, która zaprowadzi nas na wały przeciwpowodziowe, skąd roztacza się przepiękny widok na panoramę Karkonoszy.  Z wałów schodzimy ścieżką oznaczoną granitowymi słupkami i idziemy wzdłuż drzew, dochodzimy do ogrodzonego terenu Ośrodka Wypoczynkowego „Dąbrówka”. Trzymamy się cały czas ścieżki mijając go z lewej strony i dochodzimy do alejki dębowo-klonowej. Idąc aleją przechodzimy przez mostek na potoku Sośnik. Wkrótce aleja się kończy, a droga prowadzi dalej i krzyżuje z szosą z Podgórzyna do Cieplic. Skręcamy w lewo w kierunku Cieplic i idziemy wzdłuż stawów hodowlanych, aż dotrzemy do smażalni ryb leżącej nad stawem Kresowym, gdzie można odpocząć, znajduje się też tutaj parking. Przy innym stawie w pobliżu można wędkować. Stawy Podgórzyńskie, mają łączną powierzchnię ok. 100 ha. Zostały założone jeszcze w średniowieczu przez cystersów z Cieplic. Obecnie część z nich jest stale lub okresowo sucha. Stanowią one ważny element krajobrazu, są siedliskiem dużej grupy ptaków wodnych.

Do Cieplic można wrócić pieszo szosą lub komunikacją miejską. Przy smażalni zatrzymuje się na żądanie autobus linii 4 i 18.


Spacer 3. Cieplice Zdrój – Sobieszów

Czas przejścia: 1 h (3 km)

Pieszy powrót do  centrum Cieplic: 1 h (3 km)

Wycieczkę rozpoczynamy przy Punkcie IT przy Pl. Piastowskim. Idziemy na wały przeciwpowodziowe – patrz spacer 1.

Wchodzimy na wały i skręcamy w prawo. Idziemy kilkadziesiąt  metrów wałem, aż dojdziemy do pierwszej dróżki w lewo, którą schodzimy z wału. Mijamy stawek, który znajduje się po lewej stronie, przechodzimy przez mostek na Wrzosówce i na krzyżujących się ścieżkach skręcamy w prawo. Dalej droga wiedzie cały czas prosto wzdłuż koryta Wrzosówki, aż do pierwszych zabudowań Sobieszowa.  Wchodzimy w ul. Sienkiewicza i dochodzimy nią do ul. Cieplickiej – głównej ulicy Sobieszowa.

Sobieszów– dawniej samodzielne miasto, od 1976 r. dzielnica Jeleniej Góry. Leży na granicy Pogórza Karkonoskiego i Kotliny Jeleniogórskiej, na wysokości 345 – 440 m n.p.m. Miejscowość była własnością rodziny Schaffgotschów, do dziś stoi tu zabytkowy zespół pałacowy zbudowany w latach 1705-12, który był siedzibą rodu po pożarze zamku Chojnik. Obecnie mieści się tam Technikum Rolnicze.

W Sobieszowie stoją dwa kościoły: św. Marcina z XIV w., przebudowany w stylu barokowym w 1647 r. i dawny kościół ewangelicki, obecnie katolicki pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa z połowy XVIII w.  

Droga powrotna wiedzie wzdłuż ul. Cieplickiej, przez Osiedle Orle w Cieplicach (znajduje się tam sklep „Biedronka”) i łączy się Placem Piastowskim w centrum Cieplic.

Powrót autobusem MZK – nr linii 7, 9, 15, 29.


Spacer 4. Wzgórze Sołtysia

Cieplice – Apteka „Pod Koroną” – ul. Krośnieńska – Grób Księdza – wzgórze Sołtysia – ruiny wieży widokowej – ul. Kasprzaka – ul. Wolności – Apteka „Pod Koroną”

Czas przejścia: 2 h  (5 km).

Pieszy powrót do centrum Cieplic: ok. 20 min

Uwaga! Jest to propozycja dla osób dobrze orientujących się w terenie.

Spacer rozpoczynamy od Apteki „Pod Koroną”. Przechodzimy przejściem dla pieszych na drugą stronę ulicy, skręcamy w lewo i idziemy wzdłuż ul. Wolności w kierunku Jeleniej Góry, droga jest oznaczona znakami zielonymi. Na wysokości przystanku MZK skręcamy w prawo i wchodzimy w ul. Krośnieńską. Biegnie ona łagodnie pod górę przez Wzgórza Łomnickie. Mijamy ogródki działkowe. Stąd widać już cel wędrówki – wzgórze Sołtysia i wieżę widokową na jej szczycie. Po ok. 30 minutach marszu dochodzimy do budynków Doświadczalnej Stacji Hodowli Roślin. Tutaj kończy się droga asfaltowa i zaczyna droga polna. Idziemy cały czas za znakami zielonymi, aż do momentu gdy zobaczymy dróżkę odbijającą w lewo. ( ! ) Jest to punkt strategiczny – nie wolno go przegapić, aby nie zejść z naszej trasy. Skręcamy w nią i idziemy skrajem pola. Po prawej stronie mijamy grupę drzew, nieco dalej pod lasem znajduje się tajemniczy grób księdza. Z tego miejsca jest przepiękny widok na Śnieżkę (1603 m n.m.p.) i Karkonosze.

Dalej wiedzie nas droga leśna, mijamy zakręt w prawo i po chwili dochodzimy do rozgałęzienia – od naszej drogi odbija dróżka w lewo, my jednak idziemy cały czas prosto skrajem lasu. Nieco dalej dróżka znowu się rozwidla, skręcamy w lewe jej odgałęzienie. Przechodzimy przez mostek na małym cieku wodnym i idziemy prosto drogą polną. Po kilku minutach przecina ją niewielka ścieżka, która po prawej stronie gwałtownie schodzi w dół, natomiast po lewej stronie wspina się pod górę. Skręcamy w lewo i wchodzimy pod górę. Jest to zbocze wzgórza Sołtysia, a droga którą idziemy to pozostałości niewielkiej skoczni narciarskiej zbudowanej ok. 1920 r. Docieramy na wierzchołek wzgórza, na którym znajdują się ruiny wieży widokowej. Sołtysia leży na terenie dawnej wsi Malinnik, która obecnie została wchłonięta przez Cieplice. Na przełomie XIX i XX w. założono tu ekskluzywną dzielnicę willową.

Nazwa wzniesienia pochodzi stąd, iż jej właścicielem byli sołtysi z Malinnika.

Jeden z nich w 1808 r. zbudował na jej szczycie drewnianą wieżę, a obok niewielką gospodę. Kilka lat później w gospodzie dobudowano taras widokowy, z którego spacerujący kuracjusze mogli podziwiać panoramę uzdrowiska i Karkonoszy. W 1895 r. drewnianą wieżę zastąpiła wieża murowana – jedna z najwyższych w Kotlinie Jeleniogórskiej.  Obecnie wieża znajduje się w ruinie.

Droga powrotna wiedzie ścieżką z drugiej strony wieży. Ścieżka ta dość gwałtownie schodzi w dół, a po chwili krzyżuje się z drugą ścieżka biegnąca w poprzek zbocza. Mijamy to skrzyżowanie i nadal schodzimy w dół, aż dojdziemy do kolejnego skrzyżowania ścieżek. Tym razem skręcamy w prawo i idziemy ścieżką w poprzek zbocza. Prowadzi nas ona prosto, by po chwili gwałtownie skręcić w lewo. Dochodzimy nią do ul. Kasprzaka, skręcamy w prawo i schodzimy tą ulicą w dół. Następnie skręcamy w pierwszą ulicę w prawo – ul. Pionierska, a następnie w pierwszą w lewo – ul. Sołtysią. Docieramy do ul. Wolności, skąd można wrócić do apteki „Pod Koroną” pieszo wzdłuż tej ulicy (ok. 20 min) lub komunikacją miejską.

Aby dotrzeć do przystanku autobusowego należy przejść na drugą stronę ulicy i skręcić w lewo. Przystanek znajduje się ok. 200 m dalej – autobusy linii 4, 6, 9, 14, 17, 23.