1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Dzisiaj jest Piątek, 29 Maj 2020

 

Wycieczki z Cieplic z dojazdem komunikacją miejską

 

 

 

1. Wycieczka na zamek Chojnik

Dojazd z Cieplic do Sobieszowa autobusem linii 9, 7 lub 15. Wysiadamy na przystanku Sobieszów (tuż obok kościoła). Dalej udajemy się pieszo wzdłuż rzeki do parkingu u podnóża góry Chojnik. Tam odnajdujemy szklak czerwony lub czarny i kierujemy się na Zamek Chojnik (czas przejścia w jedną stronę około 1 h). Uwaga! Trasa dosyć trudna (szlak czarny jest trudniejszy – prowadzi przez „Zbójeckie Skały”)

Zamek Chojnik – stoi na granitowym szczycie na wysokości 627 m n.p.m. Góra Chojnik stanowi enklawę Karkonoskiego Parku Narodowego. Pierwszą budowlą na jej szczycie był dwór myśliwski, który wybudowano w XIII w. Bolko II Mały wzniósł tu w latach 1353-64 zamek obronny. Zamek został przekazany przez księżną Agnieszkę rycerzowi Gotsche Schoffowi. Chojnik został kilkakrotnie rozbudowany, a dzięki swojemu położeniu nigdy nie został zdobyty. 31 sierpnia 1675 r. twierdzę strawił pożar wywołany uderzeniem pioruna. Opuszczony przez rodzinę Schaffgotschów zamek popadł w ruinę. Obecnie stanowi cel wielu wycieczek turystów. Na terenie zamku znajduje się schronisko. Wstęp na zamek jest płatny, płatne jest również wejście na teren Karkonoskiego Parku Narodowego. Więcej na stronie www.chojnik.pl

Po zwiedzeniu zamku możemy spędzić krótką chwilę w miejscowości Sobieszów

Sobieszów – dzielnica Jeleniej Góry. Losy tj miejscowości nierozerwalnie wiążą się z zamkiem. Prawdopodobnie miejscowość powstała jako osad służebna i była własnością rodziny Schaffgostschów., którzy po pożarze zamku przenieśli tu swoją siedzibę . W XIX w. wraz z rozwojem turystyki miejscowość zyskała na znaczeniu. Powstały tu liczne pensjonaty i gościńce, uruchomiono stację wynajmu przewodników i tragarzy lektyk wnoszących turystów na szczyt Chojnika. W Sobieszowie znajdują się dwa kościoły: położony na wzniesieniu kościół św. Marcina oraz dawny ewangelicki kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. Na wzgórzu – barokowy pałac rodziny Schaffgotschów (obecnie obiekt remontowany na cele Karkonoskiego parku Narodowego)


2. Wycieczka do Jagniątkowa

Dojazd z Cieplic do Jagniątkowa autobusem linii 15.

Jagniątków – obecnie od 1998 r. najwyżej położona część Jeleniej Góry na wysokości około 470 – 600 m n.p.m. Założycielami osady byli protestanci, którzy przybyli tu w połowie XVII w. We wsi leżącej w dobrach rodziny Schaffgotschów rozwijało się pasterstwo i tkactwo chałupnicze. Do malowniczo położonej miejscowości zaczęli przyjeżdżać letnicy. Powstawały pensjonaty i restauracje. W 1902 r. przeniósł się tu ze Szklarskiej Poręby znany niemiecki pisarz, noblista z 1912 r. Gerhard Hauptmann, który mieszkał w Jagniątkowie do śmierci w 1946r. W wybudowanej dla pisarza secesyjnej willi mieści się obecnie Muzeum Miejskie Dom Gerharda Hauptmana. Z ciekawą wystawą poświęconą twórczości noblisty. Wstęp do Muzeum jest płatny. Więcej na stronie www.muzeum-dgh.pl.


3. Wycieczka do Huty Szkła w Piechowicach

Dojazd z Cieplic do Piechowic autobusem miejskim linii 9. Wysiadamy na przystanku w centrum miasta (należy wykupić bilety autobusowe na dwie strefy) Huta Szkła znajduje się w samym centrum miejscowości. Po zakładzie produkcyjnym oprowadzają przewodnicy co pół godziny (w sezonie częściej). Wstęp do Huty Szkła jest płatny. Więcej na stronie www.crystaljulia.com Przy zakładzie znajdują się dwa sklepy firmowe.

Huta Szkła Kryształowego „Julia „ Historia huty rozpoczęła się w XIX wieku. W roku 1866 Friedrich Heckert, przybyły z Berlina chrześniak cesarza, zbudował w Piechowicach zakład zdobienia szkła, specjalizujący się w obróbce części do żyrandoli i wytwarzaniu luster kryształowych. Firma prosperowała bardzo dobrze dzięki dużym zdolnościom organizacyjnym właściciela i protekcji cesarza.
W roku 1889 wybudowano hutę Fritza Heckerta, sam Heckert nie doczekał jednak jej uruchomienia, zmarł nagle przed końcem budowy. Prawdopodobnie przyczyną, oprócz wady serca, były również problemy związane z powstawaniem zakładu. Huta Heckerta zatrudniała wielu fachowców z czeskiej strony Karkonoszy. Byli to dmuchacze szkła, szlifierze i malarze szkła. Dobrze prosperujący zakład z czasem dorównał świetnością hucie Josephine hrabiego Schaffgotcha w Szklarskiej Porębie.W roku 1923 huta Fritza Heckerta w Piechowicach łączy się z Josephiną zawiązując spółkę akcyjną z marką handlową JOSEPHINE. Od tej pory dwie największe karkonoskie huty wspólnie z powodzeniem zdobywają światowe rynki.Po II Wojnie Światowej, kiedy to Śląsk przechodzi w ręce Polski, Josephine z hutami w Szklarskiej Porębie i Piechowicach kontynuuje produkcję. Polscy hutnicy i zdobnicy uczą się od swoich niemieckich mistrzów.W roku 1958, huta szkła kryształowego Josephine, przyjmuje polską nazwę JULIA, która do dziś promowana jest w Polsce i na rynkach całego świata. W roku 2000 zamknięty zostaje zakład w Szklarskiej Porębie, a dzisiejsza JULIA w Piechowicach pozostaje jedynym żywym pomnikiem huty Josephine w starych murach przedsiębiorstwa Fritza Heckerta.


4. Wycieczka Borowym Jarem do „Perły Zachodu” nad Jeziorem Modrym

Dojazd z Cieplic do centrum Jeleniej Góry autobusem linii 9,7, 4, 6, 14, 15, 17, 23. Wysiadamy w centrum Jeleniej Góry i kierujemy się do Dworca PKS. Tuż przy dworcu odnajdujemy szklak, który doprowadzi nas do „Perły Zachodu”. Po drodze mijamy wieżę widokową na Wzgórzu Krzywoustego, imponującej wielkości most kolejowy oraz „źródełko miłości”. Czas przejścia w jedną stronę 1,5 h.

Borowy Jar – przełomowy, malowniczy odcinek Doliny Bobru pomiędzy Jelenią Górą Siedlęcinem. Urwiste, zalesione brzegi otaczające jezioro kryją wiele granitowych skałek o fantazyjnych kształtach. Cały obszar leży w granicach Parku Krajobrazowego Doliny Bobru.

Wzgórze Krzywoustego – Jelenia Góra zajmowała pierwotnie szczyt wzgórze Hausberg (dziś Wzgórze Krzywoustego) u zbiegu dwóch rzek, Bobru i Kamiennej. Znajdował się tam gród otoczony fosą. W 1911 r. na szczycie wzgórza wzniesiono wieżę widokową o wysokości 22 m. przypominającą kształtem latarnię morską. Z wieży roztacza się wspaniały widok ma okolicę.

Jezioro Modre – powstało w wyniku wybudowania w latach 1924-25 14,5 metrowej tamy spiętrzającej wody rzeki Bóbr na długości około 1 metra. Poniżej znajduje się elektrownia wodna, a na wysokim brzegu malowniczo położony gościniec „Perła Zachodu”

Od „Perły Zachodu” szklak żółty ciągnie się do Siedlęcina, w którym znajduje się gotycka wieża mieszkalna. Powrót do Jeleniej Góry tą samą drogą (szlakiem żółtym) lub szklakiem zielonym – idącym równolegle do szlaku żółtego.

Powrót do Cieplic autobusem komunikacji miejskiej.