1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer
Dzisiaj jest Sobota, 5 Grudnia 2020

 

Dla zdrowia

Cieplickie złoża są najgorętszymi źródłami w Polsce, ich temperatura dochodzi do 87st. C.  

Ze względu na pochodzenie, wody ze złoża "Cieplice" są wodami infiltracyjnymi o zróżnicowanym wieku od 16-22 tys. lat.

Są to wody:

 1. słabozmineralizowane (mineralizacja jest niższa od 1000 mg/dm3)
 2. fluorkowo - krzemowe (zawartość fluoru wynosi od 3 -13 mg/dm3, a ilość krzemionki pod postacią kwasu metakrzemowego dochodzi do 126  mg/dm3)
 3. termalne (w ujęciach płytkich temperatura dochodzi do 37 C, natomiast w odwiertach głębokich  temperatura sięga nawet do 87 C.

 Wody lecznicze ze złoża Cieplice ujęte są w postaci źródeł płytkich i głębokich odwiertów. Głębokość  jednego z odwiertów   sięga do 2002,5 m.

Właściwości wód:

 • silnie rozgrzewają
 • zapobiegają krystalizacji kwasu moczowego i tworzeniu kamieni nerkowych
 • zwiększają mikcję i diurezę
 • zwiększają mineralizację kości
 • działają antybakteryjne
 • zapobiegają próchnicy zębów
 • obniżają poziom cholesterolu całkowitego w surowicy krwi (w sferze badań)

Do wszystkich zabiegów związanych z wodą w Uzdrowisku Cieplice wykorzystuje się wyłącznie wody leczniczo-termalne, co podwyższa skuteczność kuracji. Tak szerokie zastosowanie wód leczniczo-termalnych wyróżnia Cieplickie Uzdrowisko spośród innych polskich zdrojów. Cieplickie wody działają rozgrzewająco nie tylko na skórę, ale także na głębiej położone naczynia krwionośne.

Efekty lecznicze zależą w dużej mierze od stopnia wchłanialności przez skórę składników zawartych w wodzie. Stwierdzono, że najlepiej wchłania się przez skórę jod, dwutlenek węgla, radon, siarkowodór, natomiast słabiej sód, potas, jony siarczanowe. Wchłonięte przez skórę składniki częściowo odkładają się w warstwie rogowej naskórka i stopniowo dyfundują do krwi. Odłożone w skórze jony w formie depo wpływają również na uwalnianie hormonów tkankowych, takich jak: acetylocholina, bradykinina, histamina, serotonina. Wchłonięte do krwi składniki wyzwalają adaptacyjne oraz swoiste reakcje ogólne zależne od rodzaju wchłoniętego składnika wody mineralnej.

Za naszym pośrednictwem można wykupić pobyty profilaktyczne i lecznicze w uzdrowisku Cieplice. Uzdrowisko leczy schorzenia narządu ruchu, nerek i dróg moczowych oraz choroby ginekologiczne. KĄPIELE CIEPLICZE polecane są przy schorzeniach reumatycznych, ortopedycznych, neurologicznych i ginekologicznych.
KURACJA PITNA zalecana jest w profilaktyce i leczeniu kamicy nerkowej i moczowodowej, przewlekłym zapaleniu pęcherza moczowego, odmiedniczego, zapalenia nerek i osteoporozie.
BOROWINĘ stosuje się w lecznictwie uzdrowiskowym m.in. w chorobach zwyrodnieniowych stawów odwodowych i kręgosłupa np. rwa kulszowa, dyskopatia, dna moczanowa, porażenie kończyn, w chorobach układu moczowego i leczeniu niepłodności.

Wykonywane zabiegi to:
- hydroterapia: masaż podwodny, kąpiele perełkowe, kąpiele wirowe,
- fizykoterapia: elektro-, światło-, ciepłolecznictwo, galwanoborowina,
- krioterapia,
- masaże klasyczne i aquavibron,
- inhalacje,
- tlenoterapia.

Zapraszamy do Uzdrowiska Cieplice